Spadochroniarstwo – krok w przestworzach

Spadochroniarstwo – krok w przestworzach

Wielu z nas w dzieciństwie marzyło, żeby mieć supermoce – wśród nich często pojawiało się latanie. Niestety żadnemu człowiekowi, jeszcze skrzydła nie urosły, ale latanie nie jest już nieosiągalne. Raczej nikogo nie dziwi, że coraz popularniejsze stają się skoki spadochronowe. W końcu to jeden z nielicznych sportów, który pozwala nam się poczuć naprawdę wolnymi. Rozwój technologii i pojawiająca się coraz większa liczba filmików na YouTubie sprawia, że spadochroniarstwo staje się jednym z najpopularniejszych sportów ekstremalnych.

Na czym tak polega spadochroniarstwo?

Spadochroniarstwo polega przede wszystkim na wykonywaniu skoków ze spadochronem. Jednak to nie jest jedyny element tego sportu. W czasie zawodów ocenie podlegają również przeróżne akrobacje i tricki w czasie lotu oraz precyzja lądowania. To wszystko świadczy o stopniu zaawansowania zawodnika. Jest to dość młody sport, a duży wpływ na regulamin zawodów ma doskonalenie konstrukcji spadochronu. Na rozwój tego sportu ma też wpływ wzrost umiejętności i doświadczenia skoczków, przyczyniło się to do zwiększania stopnia trudności oraz wprowadzanie nowych dyscyplin.

Skok w tandemie – pierwszy kontakt ze spadochroniarstwem

Skok w tandemie to świetna zabawa i pierwszy kontakt ze spadochroniarstwem, który nie wymaga żadnego przygotowania. Wiele osób właśnie w tym momencie połyka bakcyla i zaczyna na poważnie interesować się tym sportem. Skok w tandemie nie wymaga większego zainteresowani i wszystko się odbywa jakby wokół nas, bo skaczemy z instruktorem, który odpowiada za całą akcję, my tylko musimy się dostosować do jego poleceń. Jeśli chcemy spróbować, wystarczy, że udamy się najbliższego klubu lub firmy organizującej takie akcje. Nie potrzebujemy żadnych uprawnień ani badań lekarskich, nie musimy też przechodzić testów sprawnościowych, wystarczą same chęci. Skoki w tandemie wykonuje się zazwyczaj z wysokości ok. 4000 metrów. Na początku zostaniemy poinstruowani, co mamy robić i wyposażeni w podstawowy sprzęt, najczęściej są to gogle i kombinezon. W czasie skoku będziemy połączeni z instruktorem uprzężą tandemową, więc nie musimy się o nic martwić.

Jak zostać skoczkiem spadochronowym?

Skok w tandemie często stanowi ogromny przełom, w którym upewniamy się, że chcemy spróbować spadochroniarstwa na poważnie. Wcześniej mogliśmy się obawiać lotów w powietrzu, ale ten pierwszy krok przekonał nas. W końcu upewniliśmy się, że wcale to nie jest takie straszne, ale nie wiemy, co robić dalej.

W tej sytuacji warto wybrać się na szkolenie spadochronowe. Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest AFF. Takie szkolenie polega na skoku z wysokości 4000 metrów, w tym czasie uczeń doświadcza 50 sekund swobodnego spadania. To moment, w którym wykonuje pewne ćwiczenia. Pierwsze dwa skoki wykonywane są w towarzystwie dwóch instruktorów, a następne tylko jednego. Wcześniej warto udać się na trening w tunelu aerodynamicznym, które poprawia umiejętności oraz pozwoli nam się oswoić ze skokami. Szkolenie AFF trwa około dwóch weekendów, a po jego zakończeniu możemy skakać z wysokości 4000 metrów.

Jak przygotować się do skoku ze spadochronem?

Do skoku ze spadochronem powinniśmy się dobrze przygotować. Ten sport jest coraz bezpieczniejszy, ale jesteśmy narażeni na liczne urazy, kontuzje, a nawet utratę słuchu. Dlatego warto wyposażyć się w zatyczki do uszu. Ważny jest też odpowiedni ubiór, więc lepiej dopytać się, co oferuje nam firma organizująca skok. Jeśli otrzymamy od niej specjalny kombinezon, nie musimy się o nic martwić. W przeciwnym wypadku lepiej założyć ciepłe i chroniące przed wiatrem ubranie, najlepiej sprawdzi się termoaktywne.