Paralotniarstwo – lot w przestworzach

Paralotniarstwo – lot w przestworzach

Człowiek od zarania dziejów marzył o tym, aby mieć skrzydła. Niestety, to marzenie nadal pozostaje niespełnione, ale z pomocą przychodzi nam technika. Dzięki temu, chociaż skrzydeł nadal nie posiadamy, to mamy wiele możliwości, aby odbyć lot w przestworzach. Jedną z nich jest paralotniarstwo.

Paralotniarstwo – podstawowe informacje

Paralotniarstwo w obecnej formie powstało pod koniec lat 70 XX wieku we Francji. Do naszego kraju dotarło już pod koniec lat 80. Obecnie cieszy się ogromną popularność. Jest to jeden z najczęściej wybieranych sportów lotniczych, szczególnie w kraju swojego powstania. Jednak liczba osób, które go uprawiają, jest trudna do ustalenia, gdyż wiele z nich nie rejestruje się ani nie ma oficjalnych licencji. W Polsce wymagana jest licencja IPPI (The International Pilot Proficiency Information Card), którą wystawia Międzynarodowa Federacja Lotnicza lub Świadectwo Kwalifikacji Pilota wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Chociaż paralotniarstwo to typowo amatorski sport, to organizowane są zawody w tej dyscyplinie.

Paralotniarstwo bywa mylone z lotniarstwem

Paralotniarstwo często bywa mylone z lotniarstwem, dla laika te dwie dyscypliny niczym nie różnią się między sobą. Jednak w rzeczywistości pojawiają się istotne różnice oparte głównie na braku sztywnych elementów konstrukcyjnych. Paralotnia to inaczej szybujący miękkopłat, który może być wyposażony w napęd mechaniczny. Pozbawiona jest sztywnych części w swojej konstrukcji, a jej sterowanie odbywa się za pomocą specjalnych linek lub balansowania ciałem. Natomiast lotnia wyposażona jest w elementy usztywniające i powierzchnie nośne, jej skrzydło ma deltowaty kształt. Klasyczny model nie ma silnika, ewentualnie może mieć napęd mechaniczny (motolotnia). Pilot steruje nią poprzez zmianę położenia swojego środka ciężkości.

Czy paralotniarstwo jest bezpieczne?

Większość zainteresowanych tym sportem będzie się zastanawiać, czy paralotniarstwo jest bezpieczne? Eksperci zapewniają, że tak. Na poparcie swoich słów podają informacje, że nie pojawia się nigdy nawet w pierwszej 10 w statystykach dotyczących urazowości w sporcie. Natomiast wypadki zdarzają się rzadko, ale są szeroko nagłaśniane w mediach. Warto dodać, że najczęściej są zdarzenia z udziałem motolotni lub paralotni z napędem, a dochodzi do nich w wyniku awaryjności silników. Brak wiedzy u dziennikarzy i nieumiejętność rozróżniania sprzętu doprowadziły do powstania mitu, że paralotniarstwo jest niebezpieczne. Tak naprawdę, jeśli pilot spełni kilka warunków, to ten sport jest bardzo bezpieczny. Co jest istotne, aby nie stwarzać zagrożenia? Pilot powinien wybrać odpowiednie miejsce oraz warunki do latania, a także kupić sprzęt odpowiednio dopasowany do swoich umiejętności. W dodatku pilot powinien mieć wyposażenie, które zwiększy jego bezpieczeństwo, czyli zapasowy spadochron, kask oraz protektory w uprzęży.

Jak rozpocząć przygodę z paralotniarstwem?

Paralotniarstwo to dość bezpieczny sport, jeśli ma się odpowiednią wiedzę. Dlatego przygodę z nim najlepiej zacząć od specjalnego kursu. Pod żadnym pozorem nie próbujcie się uczyć sami ani pod okiem osoby, która nie ma odpowiednich kwalifikacji. To, że ktoś sam zajmuje się paralotniarstwem, nie oznacza, że potrafi uczyć innych. Najlepiej znaleźć profesjonalną szkołę, która zawodowo zajmuje się szkoleniami z tego sportu. Przed kursem nie warto nic kupować, ponieważ nie mamy jeszcze wystarczającej wiedzy. Profesjonalny ośrodek szkoleniowy powinien być wyposażony w komplet atestowanego sprzętu przeznaczonego specjalnie do nauki. Po kursie zdobędziesz odpowiednią wiedzę i lepiej dobierzesz odpowiednie rzeczy. Zatem życzymy Wam miłego latania!