Jak szybciej odzyskać siły po treningu?

Jak szybciej odzyskać siły po treningu?

Wiele osób trenujących trzyma się zasady „jeden dzień ćwiczeń, jeden dzień odpoczynku”. Jednak jest to metoda dla nowicjuszy. Osoby dłużej trenujące stać na wiele więcej, ale po każdym treningu trzeba odzyskać siły. Na szczęście nawet po intensywnym wysiłku można przyśpieszyć ten proces. Jak więc tego dokonać, aby móc ćwiczyć codziennie?

Każdego dnia ćwicz inną partię mięśni

Nasze mięśnie potrzebują odpoczynku po wysiłku fizycznym i na to nic nie poradzimy. Najlepiej się zregenerują w ciągu 48 godzin. Jednak nie musimy robić kilkudniowych przerw w treningach. Wystarczy jednego dnia ćwiczyć jedną partię mięśni, a kolejnego inną. W ten sposób damy im szansę na regenerację, a nie zaniedbamy treningów. Jeżeli pozbawimy mięśni tej przerwy, to możemy je przeciążyć, co doprowadzi do obrażeń. Brak regeneracji sprawi też, że będziemy osiągać gorsze wyniki.

Wykonuj różnorodne ćwiczenia

Podnoszenie ciężarów o wiele bardziej męczy nasze mięśnie i może powodować przedłużający się ból i zmęczenie. Dlatego nie warto z tym przesadzać i racjonalnie rozplanować treningi. Jeśli będą zbyt ciężkie, możemy być obolali i zmęczeni nawet przez kilka dni. Bardzo ważne jest nie tylko wypracowanie mięśni, ale też zadbać o ich elastyczność. Jej brak może jeszcze powodować, że regeneracja potrwa o wiele dłużej. Czasem może też prowadzić do powstawania przewlekłego bólu. Dlatego nie możemy wykonywać samym ćwiczeń siłowych, tylko musimy je łączyć z innymi. Świetnie sprawdzi się trening aerobowy wykonywany co drugi dzień, ponieważ poprawi krążenie oraz będzie sprzyjał regeneracji pomiędzy zajęciami na siłowni. Do swojego tygodniowego zestawu ćwiczeń możemy też wprowadzić jogging, jazdę na rowerze, pływania, czy koszykówkę lub inne sporty o niskiej intensywności, które ułatwiają regeneracją oraz powrót do pełni sił.

Pamiętaj o regularnym treningu

Wydawać by się mogło, że codzienny trening bardziej męczy i później trudniej odzyskać siły. Jednak jest to błędne myślenie. Gorzej jest, jeśli ćwiczymy tylko od czasu do czasu. Wówczas odzyskanie sił będzie jeszcze trudniejsze i będzie trwać o wiele dłużej, ponieważ nasze mięśnie nie są przyzwyczajone do wysiłku. Nawet jeśli ćwiczymy co tydzień, to wciąż za mało. W takiej sytuacji nawet w trakcie lekkiego treningu nasze mięśnie mogą doznać szoku. Dlatego najlepiej trenować co najmniej trzy razy w tygodniu, a jeśli to możliwe to nawet częściej. Od razu zobaczycie, że Wasze ciało o wiele lepiej reaguje na ćwiczenia.

Odżywiaj się racjonalnie

Prawidłowa, racjonalna dieta jest bardzo ważnym elementem każdego treningu. Odpowiednie posiłki mają wpływ na nasz organizm i bezpośrednio wpływają na czas regeneracji naszych mięśni. Bardzo ważne jest białko, które stanowi podstawę rozwoju mięśni. Dlatego warto go dostarczać jak najwięcej. Należy też zadbać, aby w naszych posiłkach były wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy.

Wypoczynek i relaks też są ważne

Prawidłowy rytm snu oraz wypoczynek też są bardzo ważne. Jeżeli tego nie dopilnujemy, to poziom kortyzolu może wzrosnąć, a testosteronu i HGH spaść. Ich równowaga pomoże nam osiągnąć jak najwięcej w trakcie treningów. Dlatego czasem lepiej darować sobie ćwiczenia, aby w pełni się zregenerować. Choroba, przeziębienie, brak snu lub motywacji to nie zawsze kiepska wymówka. Czasem to wystarczający powód, aby odpuścić sobie trening. Tylko taka sytuacja nie może się powtarzać zbyt często.