Freediving – poczuj się jak ryba

Freediving – poczuj się jak ryba

Nurkowanie wydaje Ci się ciekawe, ale oklepane? Potrzebujesz poczuć więcej emocji w trakcie podwodnej przygody? Mamy coś dla Ciebie! Freediving to nurkowanie bez użycia akwalungu, przez co bywa często nazywane nurkowaniem bezsprzętowym. Jednak nie jest to prawda, freediverzy korzystają masek, okularów, płetw, pianek, skór pływackich, a także balastu. Rezygnują jedynie z akwalungu, aby dostarczyć sobie prawdziwych emocji.

Skąd się wziął freediving?

Nurkowanie ze wstrzymanym oddechem ma bardzo długą historią, która sięga początków ludzkości. Przypuszcza się, że nasi przodkowie musieli w pewnym momencie zanurzyć się, aby zdobyć pożywienie. Nurkowanie ze wstrzymanym oddechem służyło nie tylko do pozyskania owoców morza, gąbek, czy pereł, ale było też wykorzystywane w trakcie wojny. We flocie cesarstwa rzymskiego były nawet specjalne oddziały specjalizujące się w działaniach podwodnych. Wśród starożytnych nurków wstrzymujących oddech najbardziej znane są japońskie i koreańskie poławiaczki ostryg oraz innych skarbów z podwodnego świata, które działają do dziś. Współczesny freediving został zapoczątkowany w Europie południowej. Wynalezienie okularów do nurkowania przyczyniło się do wzrostu zainteresowania łowiectwem podwodnym.

Freediving jako sport

Początek freedivingu jako sportu przypada na 1949 rok. Wówczas Raimondo Bucher ustanowił pierwszy oficjalny rekord nurkowania ze wstrzymanym oddechem – było to 30 metrów. Obecnie wynosi on 214 metrów i został pobity przez Herberta Nitscha w 2007 roku. Pierwsze mistrzostwa świata we freedivingu odbyły się w 1996 roku.

W Polsce we freedivingu wyróżniamy następujące kategorie:

  • Stały balast – polega na zejściu na wybraną przez siebie głębokość za pomocą płetw lub monopłetwy. Warunkiem jest wynurzenie się z tym samym balastem, z którym zaczęło się nurkowanie.
  • Stały balast bez płetw – podobnie jak w poprzedniej kategorii, tylko bez płetw.
  • Zmienny balast – po osiągnięciu określonej przez siebie głębokości zawodnik może pozostawić obciążenie, a przy wynurzaniu dozwolone jest dotykanie liny.
  • Nurkowanie bez płetw – polega na zejściu w dół, a następnie wydostaniu się na powierzchnię wody przez podciąganie się na linie opustowej.
  • Statyczne wstrzymywanie oddechu – w tej konkurencji mierzony jest czas wstrzymywania oddechu przez zawodnika zanurzonego twarzą w wodzie.
  • Pływanie dynamiczne w płetwach pod wodą – w tej konkurencji odmierza się odległość, którą zawodnik przepłynął bez wynurzania głowy na powierzchnię wody.
  • Pływanie dynamiczne bez płetw – podobnie jak poprzednia kategoria, tylko zawodnik pływa bez płetw
  • No Limits – zawodnik ma osiągnąć maksymalną głębokość za pomocą wszelkich dostępnych środków. Do schodzenia w dół często wykorzystywana jest specjalna winda, a wynurzanie odbywa się za pomocą balonu powietrznego.

Wszystkie konkurencje wykonywane są na jednym wdechu, a zawodnik po wynurzeniu się musi być przytomny.

Freediving – o czym warto wiedzieć?

Wiemy już, skąd się wziął freediving oraz na czym mniej więcej polega. Jednak są jeszcze ważne sprawy, o których musimy wiedzieć. Na początek należy uświadomić sobie, że woda nie jest naszym naturalnych środowiskiem. Podczas uprawiania freedivingu musimy wykazać się ogromnym rozsądkiem, ponieważ wszystkie czynności pod wodą wykonujemy na własną odpowiedzialność. Zanim zaczniemy na poważnie zajmować się tym sportem, powinniśmy poznać swoje możliwości oraz zasady dotyczące bezpiecznego nurkowania, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Tylko wtedy ten sport będzie dla nas bezpieczny. Bardzo ważny jest też zaufany partner towarzyszący nam przy każdym nurkowaniu. To musi być taka osoba, którą doskonale znamy i wiemy, że będziemy mogli liczyć na jej pomoc, gdy będzie to konieczne.