Dlaczego nie udaje Ci się budować mięśni?

Dlaczego nie udaje Ci się budować mięśni?

Budowanie mięśni to nie jest łatwe zadanie. Niezależnie od tego, jaką masz sylwetkę, czeka Cię praca. Czasami pomimo wszelkich starań, nie udaje Ci się osiągnąć wymarzonych efektów. Świadczy to o tym, że prawdopodobnie popełniasz jakiś błąd. Sprawdź, co to może być.

Jesteś zbyt niecierpliwy

Pamiętaj, że budowanie mięśni, wymaga czasu. Jeśli dopiero zacząłeś treningi, to w Twoim ciele zachodzą zmiany, których jeszcze nie jesteś w stanie dostrzec. Nie znaczy to, że nie osiągasz żadnych rezultatów. Twoje ciało dopiero przyzwyczaja się do treningów i przygotowuje do budowy mięśni. Dlatego nie patrz w lustro po kilku tygodniach i nie oczekuj, że od razu staniesz się większy. Ćwicz cierpliwie, a zobaczysz, że pierwsze rezultaty wkrótce się pojawią.

Nie śledzisz uważnie swoich postępów

Musisz pamiętać, że nie tylko program jest ważny, ale też dzienniki treningów. Dzięki wiedzy, na temat wcześniejszych treningów oraz dokonań, łatwiej Ci będzie ustalać nowe zadania. Jeśli chcesz zmaksymalizować przyrost mięśni, musisz uważnie śledzić wszystkie treningi i postępy, których dokonałeś w tym czasie. Dokładnie zgromadzone dane pozwolą Ci dokładnie ustalić, gdzie popełniasz błędy w razie kontuzji lub zbyt słabych rezultatów.

Nie masz żadnej struktury treningu

Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy Twój trening będzie przebiegał według ściśle ustalonego planu. Dzięki temu nie tylko szybciej uda Ci się zbudować mięśnie, ale też zwiększysz swoją siłę. Trening losowy można wykorzystać na początku, ale z czasem należy ustalić odpowiedni plan. Wybierz więc ten najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i trzymaj się go.

Wykonujesz za dużo ćwiczeń cardio

Niektórzy wykonują zbyt wiele ćwiczeń cardio i z tego powodu nie osiągają zadowalających rezultatów. Jeśli zależy Ci na budowie mięśni i uzyskanie siły, nie mogą one dominować w Twoim planie treningowym. Najważniejszy jest trening siłowy, na który powinieneś przeznaczyć 3-4 dni. Natomiast ćwiczenia cardio powinny stanowić uzupełnienie Twojego planu treningowego.

Za mało jesz

Same treningi nie wystarczą, w końcu mięśnie nie biorą się z powietrza. Potrzebujesz też odpowiedniej diety, w której dostarczysz wymaganą ilość kalorii. Musisz mieć ich nadwyżkę, aby udało Ci się powiększyć mięśnie. Jednak zadbaj o to, aby były to zdrowe kalorie. Dlatego do planu treningowego dołącz jadłospis. Upewnij się, że uwzględnia on wszystkie witaminy i wymagane składniki odżywcze. Następnie go przestrzegaj, aby mieć pewność, że Twoje mięśnie w końcu zaczną rosnąć.

Jesteś uzależniony od siłowni

Niektórzy zbyt często chodzą na siłownie i wykonują za wiele ćwiczeń. Może im się wydawać, że dzięki temu szybciej osiągną wymarzone wyniki, ale tak się nie stanie. Takie działanie może sprawić, że trening stanie się cięższy, a Twoje wyniki coraz gorsze. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację. Dlatego nie spędzaj za dużo czasu na siłowni, tylko idź do domu i odpocznij.

Unikasz drop setów

Najlepsze efekty osiągniesz dzięki drop setom, czyli metodzie polegającej na wykonywaniu serii ćwiczeń aż do załamania, a następnie kontynuowaniu ćwiczenia z mniejszym obciążeniem. Niestety niewielu z nas decyduje się na taki trening. Jednak warto, ponieważ ta metoda pozwala maksymalnie zaangażować włókna mięśniowe w obrębie trenowanej partii mięśniowej. Dzięki temu zwiększysz wzrost muskulatury.