Dieta wegańska dla sportowców

Dieta wegańska dla sportowców

Mit, że sportowcy muszą jeść mięso, został już dawno obalony. Jednak nadal pokutuje przekonanie, że osoby prowadzące aktywny tryb życia nie mogą być na diecie wegańskiej. Trudno nam uwierzyć w możliwości warzyw i owoców. Wielu z nas myśli, że nie dostarczą one energii potrzebnej do ćwiczeń. Jednak już udowodniono, że sportowcy mogą być na diecie wegańskiej.

Weganizm – podstawy diety

Zacznę od podstawowych informacji dotyczących diety wegańskiej, ponieważ często bywa ona mylona z wegetarianizmem. Zdarza się, że osoby, które nie mają pełnej wiedzy, mieszają te pojęcia. Warto jednak zapamiętać różnice. Wegetarianizm dotyczy głównie rezygnacji z mięsa, a weganizm polega na spożywaniu posiłków jedynie pochodzenia roślinnego. Najważniejszymi składniki pokarmowymi wśród wegan są produkty zbożowe, owoce oraz warzywa. Natomiast całkowicie rezygnują oni nie tylko z mięsa, ale też owoców morza, produktów mlecznych oraz jajek. Z tego powodu wiele osób ma wątpliwości, czy jest to właściwa dieta dla sportowca. Tymczasem zwolennicy tego sposobu odżywiania przekonują, że jest on idealny dla osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia.

Weganizm zdrowy dla sportowców

Zwolennicy weganizmu przekonują, że jest to idealny tryb odżywania dla sportowców. Dietetycy podkreślają, że dieta, która bazuje na roślinach, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Przede wszystkim jest lekkostrawna i nie przeciąża żołądka tak, jak ta bogata w mięso. Warto też pamiętać, że posiłki w diecie wegańskiej często są bogate w prebiotyki, co pomaga zwiększyć naturalną florę bakteryjną naszego organizmu. To wszystko sprawia, że sportowcy-weganie mogą osiągać znacznie lepsze wyniki. Podkreśla się również, że zbilansowana dieta dla osoby regularnie uprawiającej sport powinna składać się z 50–65% węglowodanów, 25–30% tłuszczy i 10–12% białka. Dostarczenie składników odżywczych w takich proporcjach jest możliwe do osiągnięcia nawet na diecie wegańskiej.

Suplementacja dla wegan

Krąży mnóstwo plotek, że dieta wegańska wcale nie jest taka naturalna i wymaga bogatej suplementacji. Tymczasem badania wykazały, że weganom brakuje jedynie wapnia, witaminy D oraz B12. Jednak okazało się, że u osób będących na tradycyjnej diecie jest jeszcze gorzej. Według badań brakuje im witaminy C, E, D, błonnika, kwasu foliowego, magnezu i wapnia. Dlatego jedzenie mięsa nie rozwiąże wszystkich problemów. Tak naprawdę okazuje się, że suplementacja na diecie wegańskiej wcale nie jest taka bogata, jak nam się wydaje. Jedynym składnikiem, którego nie uda na się dostarczyć, jest witamina B12. W okresie jesienno-zimowym będzie też brakować witaminy D, ale dotyczy to wszystkich osób żyjących na naszej półkuli nie tylko wegan.

Czym zastąpić najpopularniejsze produkty wśród sportowców będących na tradycyjnej diecie?

Różni sportowcy są z reguły na bardzo podobnej diecie. Zawiera ona składniki, których nie mogą spożywać weganie. Dlatego dieta wegańska wśród sportowców budzi tyle kontrowersji. Jednak nie jest tak źle i wszystkie składniki można zastąpić innymi. Zacznijmy tradycyjnego kurczaka, który najczęściej spożywany jest w towarzystwie ryżu. Ryż oczywiście można zostawić, ale warto czasami zamiast niego, zjeść kaszę. Kurczaka zastąpimy soczewicą lub kotletem sojowym. Do tego dokładamy fasolę z sosem pomidorowym lub groszkiem i uzyskujemy równie pożywną potrawę. Sportowcy często dodają śmietany do swoich potraw. Weganie nie mają się czym martwić. Wystarczy, że tradycyjną śmietanę zastąpią kokosową lub mlekiem ryżowym. Bardzo popularnym składnikiem wśród sportowców są jeszcze jajka. W końcu dostarczą one mnóstwo białka. Czym mogą je zastąpić weganie? Doskonale sprawdzi się hummus, do jego przygotowania będą potrzebne ciecierzyca, pasta tahini, oliwa oraz czosnek.