Bitcoin – jak to się zaczęło?

Bitcoin – jak to się zaczęło?

Ostatnio dużo się mówi o Bitcoinach. Nie ma, co ukrywać ta wirtualna waluta wdarła się na rynki nagle i z ogromnym przytupem. Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział o jej istnieniu, a teraz mówią o niej wszyscy. Wydawać by się mogło, że Bitcoin ma bardzo krótką historię, ale nie do końca tak jest.

Marzenia o wirtualnej walucie zaczęły się na długo przed pojawieniem się Bitcoinów. O wolnych bankowości wspominali już wybitni ekonomiści tacy, jak Milton Friedman, czy Friedrich Hayek. Warto też pamiętać, że Bitcoin to nie pierwsza wirtualna waluta. Wcześniej pojawiły się Bit Gold, bMoney, czy e-gold, ale nie zdobyły aż takiej popularności. To wszystko pokazuje, że ludzie od dawna marzyli o wirtualnych pieniądzach, a Bitcoin zdał się doskonałym odzwierciedleniem tych marzeń. A jak dokładnie wyglądała jego historia?

Początki Bitcoina datuje się na 2007 rok, gdy prawdopodobnie zaczęły się prace nad tą kryptowalutą. Uważa się, że odpowiedzialnym za jego powstanie jest grupa programistów ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamato, którzy opublikowali „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. W artykule opisano, czym jest Bitcoin, a także na czym polega jego działanie. Od razu rozpoczęto śledztwo, kim twórca, ale jego dokładnej tożsamości nie udało się nigdy ustalić.Jednak jego historia sięga jeszcze bardziej wstecz, przynajmniej do 1998 roku, gdy na listach mailowych zostały opublikowane przez Wei Dai założenia kryptowaluty.

To wszystko pokazuje, że Bitcoin nie powstał z dnia na dzień, a nad jego założeniami pracowała wiele osób. Jednak, gdy już się pojawił jego historia potoczyła się błyskawicznie. Pierwszy blok Bitcoin pojawił się 3 stycznia 2009 roku, a kilka dni został wykonany pierwszy przelew pomiędzy Satoshi Nakamoto i Hal’em Finney’em. Zainteresowanie nim rosło bardzo szybko i zaledwie kilka miesięcy po powstaniu doczekał się swojego debiutu giełdowego. Początkowo wartość Bitcoina wynosiła zaledwie 0,0007639 dolara amerykańskiego. Jednak jego wartość stale rosła. Już po roku zrównała się z dolarem, a z czasem zaczęła go znacznie przewyższać. Obecny kurs to około 10000 dolarów amerykańskich !!!

To zdecydowanie nie jest koniec niespodziewanego sukcesu Bitcoinów. Wkrótce pojawiły się też pierwsze kantory oraz firmy przyjmujące płatności w tej walucie. Obecnie można go wymieniać na najbardziej popularne waluty. Jak widać, wystarczyło zaledwie kilka lat, aby przeszedł ogromną rewolucję. Jego wartość na giełdzie ciągle rośnie i wzbudza coraz większe zainteresowanie. Co będzie dalej, czas pokaże. Jednak na pewno szybko nie zniknie z naszego życia.

Warto też wspomnieć, że Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą. Obecnie kryptowalut jest tysiące, a kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi około 400 mld $.