13 ciekawostek, których nie wiesz o penisie

13 ciekawostek, których nie wiesz o penisie

Ponieważ wpis ten zawiera sporo informacji dotyczących kultury, to nie dodałem go do kategorii „zdrowie”. Cóż… na pierwszy rzut oka by tam pasował, ale po przeczytaniu tego tekstu dowiecie się jak głęboko kulturalny może być penis (ale to pod sam koniec).

1) Penis czyli ogon

Słowo penis pochodzi z łaciny i oznacza dosłownie „ogon”. Zaś łaciński „fallus” stosowany był raczej do określania artystycznych przedstawień ludzkiego prącia.

2) Nie sikaj w Amazonce

W dorzeczu Amazonki żyją pasożytnicze ryby Wandelie. Znane są przypadki kiedy ta ryba wpływała do cewki moczowej większych ssaków (w tym ludzi). Prawdopodobnie wabi ją mocznik. Kiedy dostaje się do cewki moczowej nie może jej opuścić ponieważ ma ostre kolce. W ten sposób umiera wewnątrz cewki moczowej, a jedynym ratunkiem jest wówczas zabieg chirurgiczny.

3) Palenie papierosów może skrócić długość penisa

Jak wiadomo erekcja następuje na skutek dopływu krwi do ciał jamistych w prąciu. Palenie papierosów wpływa na zawężanie się tętnic, co może ostatecznie skutkować gorszym przepływem krwi. Ostatecznie skutek może być taki, że penis w trakcie erekcji będzie krótszy nawet o 1cm.

4) Płetwal błękitny jest rekordzistą

Płetwal błękitny to ssak o największym penisie. Może mieć on rozmiar w trakcie erekcji nawet do 2,4 metra (przy obwodzie do 35cm)! Jego jądra ważą nawet do 68kg i mogą wyprodukować w trakcie jednego wytrysku około 16 litrów nasienia.

5) Napletek ratunkiem dla ofiar poparzeń

Z jednego napletka (usuniętego w trakcie obrzezania) można wyhodować nawet 23 tysiące metrów kwadratowych skóry, którą potem używa się by pomóc ofiarom poparzeń.

6) Niektórym to dobrze…

Około jeden mężczyzna na 400 jest na tyle gibki, żeby móc samemu zrobić sobie dobrze ustami.

7) Częstotliwość erekcji

Przeciętny facet ma w ciągu dnia 11 erekcji i 9 erekcji w trakcie snu. Co daje jakieś 7300 erekcji rocznie. Poza tym każdy mężczyzna ma w życiu średnio około 7000 tysięcy wytrysków (z czego średnio 2000 pochodzi z masturbacji). Przy okazji, wiecie dlaczego faceci rano mają namiot? Tutaj odpowiedź. 🙂

8) Diphallus

To rzadkie schorzenie, które objawia się posiadaniem dwóch penisów. Szacuje się, że na świecie żyje zaledwie 100 facetów z dodatkowym prąciem. Zazwyczaj jednak tylko jeden z tych organów jest w pełni ukształtowany (i częściowo funkcjonalny).

Aczkolwiek czasami zdarza się, że drugi penis funkcjonuje zupełnie normalnie. W internecie jest dość znana postać mężczyzny, który publicznie chwali się swoim podwójnym penisem. Jego pseudonim to „Double Dick Dude” (na Twitterze prowadzi konto @DiphallicDude). W sieci można znaleźć nawet listę często zadawanych mu pytań. Przykładowo można się stamtąd dowiedzieć, że oba penisy funkcjonują zupełnie normalnie: obydwoma może sikać i mieć wytrysk (nie mówi czy jednocześnie). Do tego twierdzi, że kiedy dojdzie jednym z penisów, to spokojnie może brać się za drugiego i wtedy pierwszy ma czas, żeby wypocząć i tak może powtarzać to kilka godzin. Zdjęcie możecie zobaczyć poniżej klikając w przycisk (na wszelki wypadek nie chciałem nikogo szokować).

9) Koro

To zaburzenie psychiczne dotykające najczęściej mężczyzn na Dalekim Wschodzie. Koro objawia się swoistą histerią lub paniką na punkcie zniknięcia penisa. Osoba, która cierpi na to schorzenie ma wrażenie, że jej penis zaczyna coraz bardziej chować się w brzuchu aż ostatecznie zniknie. Oczywiście nie znajduje to potwierdzenia w rzeczywistym stanie rzeczy.

10) Rekordowy strzał

Aż trudno w to uwierzyć, że ktoś notuje takie rekordy. Rekordzistą jeśli chodzi o „rozrzut wytrysku” jest niejaki Horst Schultz, którego nasienie poszybowało na odległość 5,71m.

11) Przedchrześcijańska symbolika penisa i jego rola w kulturze

Poganie traktowali penisa jako symbol kreatywności, jako łącznika między sacrum i profanum, oraz jako pośrednika między cielesną i duchową ekstazą.

Ciekawie przedstawia się w tym kontekście egipski bóg Atum, który miał rzecz: „Jam stworzył całe życie. Moja pięść stała mi się małżonką. Kopulowałem z moją dłonią”. Innymi słowy akt masturbacji tego bóstwa był postrzegany jako święty i jako stworzenie życia na Ziemi.

Oczywiście w religii mojżeszowej znajdziemy też różne smaczki związane z penisem. Nie trzeba chyba nikomu opowiadać o obrzezaniu (które kompletnie przeraziło Greków), któremu każdy Żyd musi się poddać 8 dnia życia. Ciekawostką jest natomiast następujący cytat z Księgi Powtórzonego Prawa (roz. 23, wers 2).

W związku z tym napomnieniem przed wejściem do Świątyni należało okazać swoje precjoza. To zresztą prowadzi nas do innego ciekawego historycznego faktu, który można znać z serialu lub książki „Rodzina Borgiów”. Nowo wybrany papież musiał poddać się próbie „testis et pendentes” („jądra i wisiorek”). Siada w tym celu na specjalnym krześle z dziurą jak w latrynie, a pewien młodzian wkłada dłoń w dół i sprawdza czy aby nowy papież jest mężczyzną i czy wszystko jest na swoim miejscu. Żeby było jeszcze ciekawiej – kiedy kontrola dobiega końca, to ów młody człowiek rzecze: „Habet duos testiculos et bene pendentes”, co znaczy, po prostu: „Ma dwa jądra i dobry wisiorek”. Oczywiście towarzyszy temu nabożny i śmiertelnie poważny wyraz twarzy. W serialu oczywiście wszyscy dookoła się śmieją, bo Rodrigo Borgia ma przecież dwóch nieślubnych synów i córkę… Nie jest jednak w 100% pewne czy taki obyczaj faktycznie był kultywowany. Niemniej jednak ryciny taka jak ta poniżej skłaniają raczej do wiary w ten proceder.

Istnieją także podania, że władcy starożytnych plemion zjadali penisy swoich poprzedników, żeby wchłonąć ich siły duchowe. Rzymianie zaś mieli nawet święto państwowe (tzw. Liberalia – 17 marca) w trakcie, którego czcili pierwszy wytrysk swoich synów.

12) Król Fatefehi z Tonga

Utrzymuje się, że ten król jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę rozdziewiczonych kobiet. Podobno w latach 1770-1784 zrobił to z 37800 niewiastami.

13) Koniec nadziei

Penis rośnie do około 20-go roku życia. Potem nie ma już szans na jego naturalny wzrost.